Pohádky

O projektu

Asbjørnsen

Jørgen Moe

Top image
Curve

Jørgen Moe

Narodil se 22. dubna 1813 v Mo v Ringerike, zemřel 27. března 1882. Je známý především díky spolupráci s P. Ch. Asbjørnsenem na sbírce norských pohádek. Moe se s Asbjørnsenem seznámil už v mládí. Společně cestovali a zapisovali pohádky podle vypravování. Zatímco otevřený Asbjørnsen měl rád krátké povídačky a vtipné příběhy, uzavřenější Moe se zabýval především závažnými legendami a zázraky. Byl větší romantik než Asbjørnsen. Jeho syn Moltke Moe pokračoval v otcově práci s pohádkami a lidovým dědictvím.

Jørgen Moe vystudoval na kněze a potom, co deset let sloužil jako kaplan v Krødsheradu, stal se farářem v Drammenu. V roce 1871 přesídlil do kostela Vest Aker v Kristianii (dnešní Oslo) a v roce 1875 se stal biskupem v Kristiansandu.

Kromě pohádek vydal Moe ještě vlastní dílo—jak prózu tak poezii. Jeho kniha I brønden og i tjernet patří mezi klasická díla norské dětské literatury.

Památka na Jørgena Moe je soustředěna do Ringerikského muzea v Norderhovu v Ringerike. V roce 1930 obdrželo muzeum odkaz Marie, dcery Jørgena Moe, sestávající z přibližně 500 položek z jeho života.

Zdroj: Wikipedia